Wyszukiwanie...

loupe-icon
Select your location

Ile kalorii ma łosoś?

Czy łosoś jest rybą z dużą ilością kalorii?

Niezbyt, jeśli porównasz go z innymi potrawami.

Łosoś często ma złą reputację, że jest rybą bogatą w tłuszcz i kalorie.


W rzeczywistości łosoś nie jest tak tłusty, jest pełen “dobrych kalorii”, a przede wszystkim jest bogaty w składniki odżywcze, korzystny dla naszego ciała i dla naszego zdrowia. Oczywiście tak długo, jak nie przesadzamy z jego ilością.

Ile kalorii ma łosoś?

Aby zrozumieć wartość kaloryczną łososia, najpierw musimy spojrzeć na sposób, w jaki jest przygotowywany i jaka została zastosowana metoda przyrządzania. Średnio na każde 100 gramów wędzony łosoś zawiera najmniej kalorii, następnie więcej ma pieczony lub grillowany łosoś, potem łosoś surowy, wreszcie łosoś na parze zawiera ich najwięcej.

W przypadku pieczonego lub grillowanego łososia liczba kalorii będzie oczywiście różnić się w zależności od ilości oleju używanego w gotowaniu.

Czy łosoś ma wyższą wartość kaloryczną niż inne ryby?

Jeśli porównasz łososia z innymi owocami morza, zobaczysz, że ma on więcej kalorii, ale nie tak wiele. Biorąc pod uwagę różne metody gotowania i różne rodzaje ryb, 100 gramów ryb zapewnia średnio 124 kalorie. Łosoś ma 184 kalorie. Ta wartość kaloryczna tłumaczy się obecnością dobrych lipidów, korzystnych dla równowagi ciała.

Ale łosoś wciąż ma mniej kalorii niż mięso?

Ponieważ łosoś zapewnia tyle samo białka, co mięso, jest często stosowany jako substytut. Dlatego interesujące jest porównanie zawartości kalorii tych dwóch potraw.

Łosoś kontra mięso: bitwa kalorii, szczegółowo

W porównaniu z niektórymi powszechnie spożywanymi mięsami łosoś jest nieco bardziej kaloryczny niż pierś z kurczaka (172 kalorii na 100 gramów), ale znacznie mniej niż mielona wołowina (246 kalorii na 100 gramów) lub pieczoną wieprzowina (254 kalorii na 100 gramów).

Łosoś: nie tak kalorycznie i z wieloma innymi korzyściami

Tak bogaty w białko jak mięso, łosoś jest również pełen dobrych składników zdrowotnych, których nie można znaleźć w innych produktach:

  • Wielonienasycone kwasy tłuszczowe Omega 3, których wpływ na zapobieganie ryzyko sercowo -naczyniowym zostały udowodnione
  • Mononienasycone kwasy tłuszczowe, które pomagają regulować poziom cholesterolu we krwi
  • Witaminy A, B12, B3 i D3, które przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego, mózgu i wpływają na odporność.
  • Białka w ilościach równoważnych białku mięsa zwierząt hodowlanych
  • Minerały i pierwiastki śladowe (jod, selen, fosfor, miedź, żelazo i potas …), które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ciała.

Czy od łososia przybiera się na wadze?

Od samego w sobie łososia nie przybiera się na wadze więcej, niż od innych produktów, jeżeli je go się w rozsądnych ilościach. Dlatego zaleca się jeść łososia raz lub dwa razy w tygodniu, ale nie więcej.

Nie każdy łosoś jest taki sam.

Oprócz wartości kalorycznej ważne jest, aby pamiętać, że wybór łososia nie powinien być losowy. Aby zorientować się między różnymi produktami na rynku, polecamy polegać na certyfikatach i spojrzeć na pochodzenie produktu.

Wyszukiwarka sklepów

Gdzie kupić
łososia MOWI?

Sprawdź gdzie kupić