Wyszukiwanie...

loupe-icon
Select your location

Czy należy unikać spożywania wędzonego łososia podczas ciąży?

Unikaj wędzonego łososia podczas ciąży.

Wędzony łosoś, podobnie jak wszystkie wędzone produkty, jest niestety na długiej liście żywności, które nie są zalecane podczas ciąży.

Podobnie jak surowych serów mlecznych, niegotowanych kiełbasek, oraz surowego mięsa i ryba, wędzonego łososia należy unikać przez kilka miesięcy ciąży jako środek ostrożności.

W rzeczywistości wszystkie te produkty, ponieważ nie są dobrze gotowane, mogą rozwijać patogenne zarazki odpowiedzialne za dwie choroby:

Listerioza
Toksoplazmoza.
Listerioza jest spowodowana przez bakterie Listeria. Jest niebezpieczny dla płodu i może powodować aborcję.

Z drugiej strony toksoplazmoza jest spowodowana pasożytem. Chociaż jest łagodny dla dorosłych, jest niebezpieczny dla dziecka w macicy i może powodować poważne uszkodzenia. Z tego powodu ważne jest monitorowane podczas ciąży, jeśli matka nie została zaszczepiona.

Aby te zarazki zostały z całą pewnością zniszczone, produkt musi zostać ugotowany. Wędzenie łososia, nawet jeśli jest to zrobione powoli, z dymem bukowym lub drewnem dębowym, nie wystarczy, aby go ugotować.

Podobnie nie zaleca się jedzenia surowego łososia, na przykład w postaci sushi. Jest to trudne, ale podobnie jak w przypadku alkoholu, foie gras i innych produktów, które mogą być szkodliwe dla płodu, lepiej unikać surowych lub wędzonych form łososia do czasu porodu.

Jedz gotowanego łososia podczas ciąży: jest dozwolone!

Dobrą wiadomością jest to, że oczekujące matki mogą bezpiecznie cieszyć się dobrym świeżym i dobrze ugotowanym łososiem podczas ciąży. Łosoś jest bezpieczny zarówno dla kobiet w ciąży, jak i ich dziecka, jeśli jest dobrze ugotowany.

Łosoś jest doskonałym źródłem wysokiej jakości białka podczas ciąży. Zapewnia również:

Niezbędne kwasy tłuszczowe, takie jak Omega 3 i 6. Te kwasy tłuszczowe są bardzo ważne, aby pomóc w budowie układu nerwowego dziecka. Są to bardzo interesujące suplementy dla naszej diety, dla naszego układu sercowo -naczyniowego oraz ciśnienia krwi.
Witamina D, która jest bardzo ważna dla rozwoju kości płodu.
Żelazo i jod, w dużych ilościach, zwłaszcza że potrzeba niezbędnych składników odżywczych wyczekiwanej matki wzrasta podczas ciąży. Łosoś to doskonały sposób na zaspokojenie potrzeb na te składniki odżywcze.
Witaminy A, B12 i B3 są szczególnie ważne dla właściwego funkcjonowania układu nerwowego, mózgu i odporności.

 

Jedz bezpiecznie ryby podczas ciąży

Czasami mówi się, że należy unikać ryb i owoców morza za wszelką cenę podczas ciąży, ze względu na ryzyko śladów zanieczyszczeń w tych produktach (takich jak metale ciężkie, rtęć lub PCB).

W rzeczywistości spożywanie gotowanych ryb jest zupełnie bezpieczne, nawet dla kobiet w ciąży i dzieci, o ile spełnione są pewne kryteria.

Aby upewnić się, że łosoś jest spożywany bez ryzyka dla zdrowia matki i dziecka w czasie ciąży, oto kilka dodatkowych zaleceń i wskazówek:

Wybierz wysokiej jakości łososia. Na przykład łosoś hodowany w MOWI jest uprawiany w bardzo kontrolowanych warunkach, od jakości wody do jakości jego karmy. Systematycznie usuwamy wszystkie, nawet śladowe zanieczyszczenia z diety naszej ryby.

Publiczny system opieki zdrowotnej zaleca, aby kobiety w ciąży jadły ryby dwa razy w tygodniu, w tym ryby tłuszczowe, takie jak gotowany łosoś – co najmniej raz w tygodniu.

Łosoś w diecie dziecka: co robić?

Łosoś i karmienie piersią: co jest zalecane

Podczas karmienia piersią można jeść wędzonego łososia, surowego łososia i oczywiście gotowanego łososia. Oznacza to, że młode matki, które były pozbawione smaku łososia w ciąży, mogą się ponownie oddać tej kulinarnej rozkoszy.

Niektóre ograniczenia dietetyczne nadal obowiązują podczas karmienia piersią: alkohol, kofeina i spożywanie niektórych ryb (takich jak albakore, szczupak lub miecznik). Łosoś jest całkowicie akceptowalny, o ile jest dobrej jakości.

Kiedy powinienem dać łososia mojemu dziecku? Czy to dobry pomysł?

Od wieku 9 miesięcy można wprowadzić gotowanego łososia do diety dziecka. Będzie doskonałym źródłem białek, witamin i niezbędnych kwasów tłuszczowych, bardzo przydatnych do wzrostu i rozwoju. Możesz wymieszać niewielką ilość łososia z warzywami.
W przypadku wędzonego łososia powinieneś poczekać, aż dziecko skończy 3 lata, jako środek ostrożności.

 

Wyszukiwarka sklepów

Gdzie kupić
łososia MOWI?

Sprawdź gdzie kupić