- Asia
- Europe
- North America
- Global
Czy masz pytania dotyczące hodowli łososia?
Hodowla łososia rodzi wiele pytań. Jakie są warunki życia ryb? Co jedzą łososie? Jaki jest wpływ hodowli na środowisko? W tych wszystkich kwestiach uważamy, że konsumenci zasługują na świadome i prawdziwe odpowiedzi. W MOWI mamy zdecydowanie ekologiczną i odpowiedzialną wizję hodowli łososia. Dzieje się tak przede wszystkim, ponieważ każdego dnia szukamy i znajdujemy rozwiązania, które pozwalają nam hodować łososie lepiej. Dla planety, dla zdrowia i smaku.
Nasza definicja hodowli łososia
Podobnie jak w każdej czynności, nie ma jednego sposobu wychowywania łososia, każdy różni się w zależności od samych hodowców. Pomimo tych różnic, możliwe jest uzgodnienie szeregu atrybutów związanych z hodowlą łososia:
Wyszukiwanie i wybór najlepszych dostępnych szczepów, głównie gatunków łososia atlantyckiego.
Mity na temat hodowli łososia
Aby lepiej zrozumieć nasze przekonania na temat hodowli łososia, spójrzmy na niektóre z mitów:
Czy akwakultura zagraża przetrwaniu gatunku łososia?
Nie. Obecnie 90% łowisk morskich jest nadmiernie eksploatowanych lub w pełni wykorzystanych, co stanowi ryzyko wyczerpania lub wyginięcia gatunków ryb. Dlatego zrównoważona i odpowiedzialna akwakultura staje się koniecznością zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania na ryby, jednocześnie zachowując szacunek do naszej planety.
Akwakultura jest bezużyteczna, ponieważ zapotrzebowanie jest w dużej mierze pokryte tradycyjnymi połowami.
Nie. Spożywanie łososia i owoców morza rośnie na całym świecie, a hodowla ryb jest niezbędna do zaspokojenia obecnego popytu. Populacja na świecie wzrośnie o 2 miliardy ludzi do 2050 r. Konieczne jest wynalezienie i promowanie zrównoważonych form hodowli zwierząt gospodarskich, które szanują planetę – w tym ryb.
Jeśli chodzi o zwierzęta gospodarskie – nie ma żadnych zasad i dlatego nie ma żadnych gwarancji.
Nie, całkiem przeciwnie. Hodowla ryb i hodowla łososia jest jednym z najbardziej monitorowanych i regulowanych działań na świecie. Niektórzy hodowcy, tacy jak MOWI, postanowili stosować normy ostrzejsze, niż ograniczenia regulacyjne, narzucając jeszcze surowsze specyfikacje niż ustawodawstwo krajowe i międzynarodowe (ASC, ekologiczne …).
Hodowla ryb obejmuje przeludnienie w małych zbiornikach.
Nie. Hodowcy ryb starają się dać rybom jak najwięcej przestrzeni, aby były one jak najbliżej ich naturalnego siedliska, a tym samym promują ich wzrost. Na przykład w MOWI nasze stawy składają się z 97,5% wody i 2,5% łososia, aby ryby mogły swobodnie rosnąć.
Hodowla łososia jest poważnym problemem dla globalnego ocieplenia, podobnie jak rolnictwo.
Nie, ślad węglowy hodowli łososia jest 3,5 razy niższy niż ślad hodowli czerwonego mięsa/kg. Aby pójść dalej, MOWI postanowił również zmniejszyć emisję CO2 o 10% do 2025 r.
Skąd pochodzi łosoś hodowlany?
Głównym kraje produkującym łososia atlantyckiego są Norwegia, Chile, Wielka Brytania i Kanada, które razem stanowią 93,7% światowej produkcji. Hodowla łososia jest obecna w innych krajach, ale na dużo mniejszą skalę:
W MOWI nasz świeży łosoś jest hodowany w Norwegii, a nasz łosoś wędzony jest hodowany w Norwegii, Irlandii i Szkocji.
Jak wybrać łososia hodowlanego?
Wybierając łososia hodowlanego, ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka kryteriów, które znacznie wpływają na jakość produktu:
Karma dla ryb.
Zamrażanie przed przygotowaniem.
Zamrażanie nie jest opcją dla naszego łososia MOWI, ponieważ jest bardzo szkodliwe dla tekstury i smaku produktu końcowego.
Aby pomóc Ci wybrać łososia – nadal najlepiej polegaj na etykietach jakościowych, które poinformują Cię o wszystkich certyfikatach danej ryby.