- Asia
- Europe
- North America
- Global
Łosoś zawdzięcza swój intensywny kolor pigmentowi, astaksantynie, którą uzyskuje głównie z diety.
Ten naturalny pigment należy do rodziny karotenoidów, która jest szeroko rozpowszechniona w wielu żywych organizmach, zarówno roślinach, jak i zwierzętach. Występuje w wielu skorupiakach (kraby, homary, krewetki) mikroalgach i drożdżach.
Łosoś, podobnie jak wszystkie łososie, sam w sobie nie syntetyzuje astaksantyny. Absorbuje go, jedząc małe skorupiaki żyjące w zimnej wodzie lub krewetki, które są naturalnie bogate w astaksantynę. Zatem, podobnie jak Flamingi czy ibisy, łososia przyjmuje kolor… swojego jedzenia.
Dlatego też kolor łososia może się różnić w zależności od jego gatunku, miejsca odłowu, i tego, co zjadł. Łosoś atlantycki, łosoś Pacyfiku, a nawet pstrąg, które nabierają koloru w ten sam sposób, mają także kilka odcieni. Dziki łosoś złapany na Alasce nie będzie miał dokładnie tego samego koloru, co dziki łosoś złapany na wybrzeżu Japonii, na przykład lub łosoś wychowywany w Norwegii lub Szkocji.
Chociaż karotenoidy nadają łososiowi jego kolor, mają również inne mniej widoczne korzyści. Astaksantyna działa jako przeciwutleniacz, który odgrywa rolę we wzroście i właściwym funkcjonowaniu układu odpornościowego. Dlatego ten pigment można również znaleźć w suplementach spożywczych i żywności.
Czy kolor łososia jest gwarancją jakości?
Nie, kolor łososia nie jest czynnikiem decydującym o jego jakości. Na półce, niezależnie od tego, czy kupujesz świeżego czy wędzonego łososia, możesz zauważyć niuanse w kolorze ryby. Niektóre łososia wyglądają pomarańczowo, a nawet czerwono, inne jasnoróżowe … te różnice są po prostu spowodowane pochodzeniem ryb i ilości astaksantyny, którą mogły otrzymać w swojej diecie. Dużo ważniejsza jest świeżość ryb. Wygląd mięsa (dużo bardziej niż kolor) jest wyznacznikiem jego jakości: musi być jasny, z drobnymi białymi żyłami (ale też nie za dużo), miękkimi i apetycznymi przekładkami tłuszczowymi.
Należy zauważyć, że kolor łososia nie wpływa na smak ryb ani jego cechy żywieniowe, Przyczynia się jednak do wizualnego doświadczenia, bo jak to mówią “jemy także oczami” W MOWI dbamy o intensywny kolor naszego łososia oraz jego delikatny rozpływający się smak..
Przy wyborze wysokiej jakości łososia, najważniejsze jest jego pochodzenie, oraz sposób, w jaki został wyhodowany. Możesz polegać na certyfikatach (ASC, MSC, AB Organic lub RSPCA), aby upewnić się, że dokonujesz właściwego wyboru.
Jak karmić łososia?
W MOWI sami przygotowujemy karmę dla naszego łososia.
Podobnie jak w naturze, nasze łososie otrzymują wszystko, czego potrzebują, aby stać się zdrowymi. MOWI łosoś atlantycki żywi się roślinami i owocami morza (bez GMO) w których astaksantyna jest naturalnie obecna. W MOWI pigment ten pochodzi z mikroorganizmów i jest wytwarzany zgodnie ze standardami hodowli organicznej.